Ciepłe mieszkanie to nie luksus

ad specjalisty z tej branży. Właściwie każdy dystrybutor różnego rodzaju kotłów oferuje nam profesjonalne doradztwo w tym zakresie. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele innowacyjnych rozwią

Ciepłe mieszkanie to nie luksus

Jaki kocioł wybrać?

Jak wybrać odpowiedni do naszych potrzeb piec? W zależności od budowanego obiektu najlepsze może być zupełnie różne rozwiązanie. Warto więc skorzystać z porad specjalisty z tej branży. Właściwie każdy dystrybutor różnego rodzaju kotłów oferuje nam profesjonalne doradztwo w tym zakresie. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele innowacyjnych rozwiązań, za którymi trudno nadążyć człowiekowi niezwiązanemu z tą branżą. Wobec tego warto zdecydować się na skorzystanie z takiej porady. Bardzo często inwestor decyduje się również na zatrudnienie profesjonalnej firmy odpowiadającej za montaż tego typu urządzeń. Trzeba przyznać, że jest to jedno z najlepszych rozwiązań, ponieważ dzięki temu uzyskujemy bezpieczeństwo, że instalacja została wykonana poprawnie.


Proces konwekcji

Konwekcja jest jednym z kilku mechanizmów transportu energii cieplnej (wymiany ciepła), np. przenoszenie za pomocą dyfuzji molekularnej, dyfuzji turbulencyjnej, adwekcja (przenoszenie, konwekcja) ciepła. Konwekcja jest wydajnym sposobem przekazywania ciepła, ale jednocześnie silnie zależnym od substancji i warunków w jakich zachodzi. Konwekcja w atmosferze i wodzie ma duże znaczenie w kształtowaniu klimatu i pogody na Ziemi.

Wyróżnia się:

Konwekcję swobodną ? ruch płynu jest wywołany różnicami gęstości (ciśnienia) wywołanymi różnicą temperatur.
Konwekcję wymuszoną ? występuje ruch płynu niewynikający z konwekcji, wywoływany przez czynniki zewnętrzne urządzenia wentylacyjne, wiatr itp.
W układach fizycznych często występuje konwekcja mieszana, będącą złożeniem obu typów konwekcji. Ilość przekazanego ciepła przez konwekcję zależy od szybkości ruchu płynu, dlatego w celu zwiększenia przekazywania ciepła w komputerach, chłodnicach samochodowych itp. stosuje się wentylatory zwiększające prędkość przepływu powietrza.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Konwekcja


Ciekawa historia grzejnika

Powszechnie uważa się, że centralne ogrzewanie wynaleźli starożytni Rzymianie. Jednak z dochodzenia przeprowadzonego przez elektrociepłownię z Samary (południowo-zachodnia Rosja) wynika, że pierwszy grzejnik został zamontowany w roku 1855 w Sankt Petersburgu. Wynalazcą był Franz San Galli (urodzony w Prusach, w Kamieniu Pomorskim (Kammin), lecz mieszkający w Rosji Niemiec pochodzący z rodziny o włoskich korzeniach). Swój wynalazek nazwał "gorącą skrzynką" i opatentował w Niemczech i USA.

Pomnik grzejnika
Urządzenie doczekało się pomnika. Z okazji 150 rocznicy zamontowania pierwszego grzejnika w Sankt Petersburgu, na początku sezonu grzewczego 2005, przed elektrociepłownią w Samarze stanął mierzący 2 metry wysokości i ważący 200 kg pomnik żeliwnego grzejnika (wykonany przez lokalnego artystę rzeźbiarza Nikołaja Kuklewa). Powyżej urządzenia, w świetle okna z grubą kotarą, wyleguje się w cieple kot1.

W Polsce pomnik kaloryfera znajduje się w Stąporkowie (woj. świętokrzyskie) przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury. Ma on około 3 m wysokości i jest jednym z największych w Europie i jedynym w kraju. Duży żeliwny kaloryfer ma za zadanie przypominać świetność miasta z czasów, gdy tutejsza Odlewnia Żeliwa produkowała aż 96% grzejników. Uznany jest za nieoficjalny symbol tego miasta.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzejnik