Energia słoneczna - jak ją wykorzystać?

ię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz (glikol, woda) lub gaz (np. powietrze). Kolektory można podzielić na: płaskie: cieczowe, gazowe, dwufazowe, płaskie próżniowe, próżniowo-rurowe (nazywane też próżniowymi

Energia słoneczna - jak ją wykorzystać? solary elektryczne sklep

Kolektor słoneczny

Kolektor słoneczny ? urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Energia słoneczna docierająca do kolektora zamieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz (glikol, woda) lub gaz (np. powietrze).

Kolektory można podzielić na:

płaskie:
cieczowe,
gazowe,
dwufazowe,
płaskie próżniowe,
próżniowo-rurowe (nazywane też próżniowymi, w których rolę izolacji spełniają próżniowe rury),
skupiające (prawie zawsze cieczowe),
specjalne (np. okno termiczne, izolacja transparentna).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolektor_s%C5%82oneczny


Zastosowanie rozwiązań fotowoltaicznych przy budynku szkolnym

Nowoczesne budynki szkolne mogą wyraźnie różnić się od tych budynków, które były stawiane jeszcze kilkanaście lat temu. Przede wszystkim można w nich wdrażać nowoczesne rozwiązania fotowoltaiczne, pozwalające na odciążenie sieci przesyłowych i ochraniające budynki przed konsekwencjami różnych awarii prądu. Na różnych budynkach szkolnych mogą być montowane panele słoneczne, które dostarczają do nich prąd przetworzony z energii słonecznej. Natomiast w tych budynkach szkolnych, w których korzysta się z wody można montować kolektory słoneczne. Pozwalają one na docieplanie wody użytkowej, a także wody znajdującej się w basenie, w którym szkolą się młodzi pływacy. Na placach szkolnych można stawiać również tzw. drzewa fotowoltaiczne.


Sposób działania paneli słonecznych

Montaż inteligentnego domu ma pozwolić na obsługiwanie domowego oświetlenia i ogrzewania za pomocą pilota zdalnego sterowania. Przy jego wykorzystaniu można zaświecać światło w wybranej części domu oraz wyłączać je w momencie, kiedy nie jest już potrzebne. Jednocześnie ogrzewanie może włączać się w momencie, kiedy temperatura w domu za bardzo się obniży. W skład inteligentnego domu wchodzą także panele słoneczne oraz kolektory słoneczne. Panele słoneczne są w stanie przetwarzać światło słoneczne w energię elektryczną, a dzięki temu pozwalają na zaprowadzenie domowych oszczędności. Natomiast kolektory słoneczne są w stanie ogrzewać wodę użytkową do wybranej przez domowników temperatury.