Jak spawać podłogi?

Dysza - urządzenie do kontroli kierunku lub charakterystyki wypływu płynu (gazu lub cieczy). Dysza jest najczęściej rurą o zmiennym przekroju, niekoniecznie okrągłym. Przykładem kontroli kierunku jest ciąg wektorowany w samolotac

Jak spawać podłogi?

Dysza - co to?

Myśląc o spawaniu, rzadko przychodzą nam do głowy dysze, jednakże są często wykorzystywane, szczególnie przy spawaniu miększych materiałów - oto ich definicja:

Dysza - urządzenie do kontroli kierunku lub charakterystyki wypływu płynu (gazu lub cieczy). Dysza jest najczęściej rurą o zmiennym przekroju, niekoniecznie okrągłym. Przykładem kontroli kierunku jest ciąg wektorowany w samolotach. Charakterystyka wypływu składa się zaś z takich parametrów jak prędkość, koncentracja lub kształt. Często celem stosowania dysz jest uzyskanie maksymalnej prędkości wypływu aby uzyskać maksymalny odrzut (np. w silnikach odrzutowych) lub maksymalny zasięg strumienia (np. w wężach strażackich, czy armatkach wodnych). Czasem chodzi o uzyskanie maksymalnej koncentracji strumienia np. w urządzeniach typu waterjet, lub wręcz przeciwnie - maksymalnego rozproszenia np. w rozpylaczach lakierów w zakładach fryzjerskich, czy lakierniach samochodowych. Kontrola kształtu pozwala zaś uzyskać m.in. kurtyny wodne jak i powietrzne.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dysza


Encyklopedycznie o jakości spawu

Zaufana Wikipedia przedkłada nam nieco informacji odnośnie sprawdzania jakości spawu:

Najczęściej stosowanym kryterium oceny jakości połączeń spawanych jest wytrzymałość spoiny i materiału wokół niej. Główne czynniki wpływające na jakość połączenia to metoda spawania, ilość i koncentracja dostarczanej energii, łączone materiały, materiał elektrody lub topnika, geometria i projekt połączenia, związki między wyżej wymienionymi czynnikami. Przy sprawdzaniu jakości spawów metodami niszczącymi i nieniszczącymi, brane są pod uwagę również następujące czynniki: widoczne defekty spoiny, akceptowalny poziom naprężeń rezydualnych i zniekształceń, właściwości strefy wpływu ciepła. Przepisy i normy odnośnie spawalnictwa określają szczegółowe wytyczne dla spawacza i osoby oceniającej jakość połączenia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%82%C4%85czenie_spawane


Troska o zdrowie spawacza

Chociaż zawód spawacza przez wiele osób jest postrzegany jako niezbyt skomplikowane zajęcie, to jednak istnieje szereg zasad, których trzeba przestrzegać przystępując do tego zajęcia. Okazuje się, że nieumiejętne obchodzenie się z urządzeniami do spawania może mieć nie tylko negatywny, ale wręcz szkodliwy wpływ na organizm ludzki. Najbardziej narażonym podczas spawaniem organem są oczy, które mogą zostać poważnie uszkodzone, gdy nie są odpowiednio zabezpieczone podczas spawania. Dodatkowo, podczas wykonywania takich operacji należy zabezpieczyć się poprzez założenie rękawic ochronnych. Kolejnym zabezpieczeniem może być między innymi stosowanie specjalnych fartuchów roboczych.