Jak ważny jest wystrój okien

tworem okiennym - najczęściej z tkaniny. Podnoszona i opuszczana poprzez nawijanie na wałek przy pomocy sprężyny wewnątrzwałkowej, linki, łańcuszka lub silniczka elektrycznego. Roletą zewnętrzną popularnie nazywana jest żaluzja bu

Jak ważny jest wystrój okien Dekoracja okien to naprawdę ważny element wystroju. Żaluzje, rolety, czy zasłony? Co wybrać?

Definicja

Roleta - zasłona zwijana montowana wewnątrz i na zewnątrz budynku...nad otworem okiennym - najczęściej z tkaniny. Podnoszona i opuszczana poprzez nawijanie na wałek przy pomocy sprężyny wewnątrzwałkowej, linki, łańcuszka lub silniczka elektrycznego. Roletą zewnętrzną popularnie nazywana jest żaluzja budowlana zewnętrzna.

Plisa to rodzaj eleganckiej i dekoracyjnej zasłony przeciwsłonecznej pozwalającej uzyskać niepowtarzalne efekty świetlne i możliwości kompozycyjne jako jedyna daje możliwość zasłonięcia otworów okiennych o nietypowych kształtach: okręgi, trójkąty, trapezy itp.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Roleta


Rolety kryjące

Od jakiegoś czasu coraz częściej w oknach zakładamy drewniane żaluzje. Nic dziwnego, ponieważ są bardzo ładne, często jednak są źle dobierane, ale o tym w innym artykule. Drewniane żaluzje dają pełne krycie, praktycznie nie przepuszczają promieni słonecznych, są więc bardzo skuteczną ochroną. Są jednak całkiem drogie, zwłaszcza wykonane na wymiar - kosztują kilkaset złotych za sztukę. Ale są wytrzymałe, nie blakną pod wpływem Słońca i dobrze się prezentują.

Zanim podejmiemy decyzję, musimy mieć ustalony budżet, musimy też wiedzieć jaka ma być przepuszczalność światła.


Jak wybierać rolety?

Jak wybrać roletę? Na co zwracać uwagę, przed dokonaniem konsumenckiego wyboru, jak dopasować roletę do okna i wnętrza?

To nie są pytania, na które można uzyskać jedną i uniwersalną odpowiedź, zwłaszcza że jest parę rodzajów rolet.

Rolety dzielą się zasadniczo na te standardowe i na wymiar. Wiadomo, że pierwszy rodzaj będzie kosztował mniej, jednak jeśli nasze okno nie mieści się w normach danego producenta, to trudno - musimy wybrać rolety na wymiar. Na wymiar trzeba też kupić rolety na okna dachowe.


Szybki sposób na zasłonięcie okien

Są różne metody zasłaniania okien. Od najprostszych zasłon składających się z płachty materiału po bardzo skomplikowane, wielofunkcyjne żaluzje.

Moim zdaniem jedną z najlepszych opcji jest zastosowanie rolet. Do wyboru jest kilka ich rodzajów. Mało tego - dzięki temu, że rolety mogą być wykonane z różnych rodzajów materiału to można je bez problemu dopasować do swojego wystroju wnętrza.

Również można dopasować kolor samego materiały jak i stopień przepuszczalności światła. To daje bardzo dużo możliwości.


Jak kosztowne są rolety?

Rolety nie są zbyt tanie, łatwiej i taniej jest zmienić kolor ścian, niż kupić nowe rolety. Dlatego trzeba dobrze przemyśleć ich kolor, ja doradzać wybrać coś neutralnego, w dość stonowanych odcieniach. Sprawdzą się wszystkie odcienie szarości, biel, delikatne beże, ewentualnie jasne brązy. Mocne kolory są wymagające, dlatego odradzam taki wybór.

Ważny jest typ mocowania, ale większość modeli jest uniwersalna - można je zamontować na ramie okna, wewnątrz wnęki okiennej, lub na suficie. Zazwyczaj montuje się rolety do ramy okna, jednak takie rozwiązanie ma tez wady - może powodować parowanie okien, a mocowanie mogą uszkodzić ramę (chociaż nie powinny, trzeba mieć jednak pewne doświadczenie w montażu).