Kiedy zdecydować się na leczenie psychiatryczne?

rudami codziennego życia i pogodzić się z własną chorobą. Dlatego takie osoby mogą uczestniczyć zarówno w terapiach indywidualnych, jak i grupowych. Również rodziny osób nieuleczalnie chorych mogą uczestniczyć w płatnych terapiach

Kiedy zdecydować się na leczenie psychiatryczne?

Opieka psychiatryczna sprawowana nad osobami nieuleczalnie chorymi

Osoby nieuleczalnie chore mogą czasami wymagać opieki psychiatrycznej. Dzięki temu łatwiej im będzie radzić sobie z trudami codziennego życia i pogodzić się z własną chorobą. Dlatego takie osoby mogą uczestniczyć zarówno w terapiach indywidualnych, jak i grupowych. Również rodziny osób nieuleczalnie chorych mogą uczestniczyć w płatnych terapiach rodzinnych, podczas których będą uczyły się, w jaki sposób postępować z niepełnosprawnym członkiem rodziny. Natomiast sama osoba chora podczas terapii indywidualnej będzie mogła wypowiedzieć wszystkie swoje uczucia i obawy oraz otrzymać odpowiednie leki psychotropowe. Odbywana terapia grupowa będzie jej pomagała w nawiązywaniu kontaktów z osobami pozostającymi w podobnej sytuacji.


Analiza zachowania dzieci w towarzystwie rodziców

Dzieci pozostające przez dłuższy czas w trudnej sytuacji rodzinnej mogą wymagać podjęcia jakiejś interwencji psychologicznej lub psychiatrycznej w państwowym lub prywatnym gabinecie. W czasie terapii poddawane analizie będą rysunki rodzinne wykonywane przez dzieci. W przypadku dzieci, które są jeszcze małe lub bardzo zamknęły się w sobie, analiza ich rysunków może znacznie więcej powiedzieć o naturze problemu rodzinnego niż sama rozmowa. Analizowany będzie także sposób zachowania dzieci w czasie, kiedy pozostają w towarzystwie swoich rodziców, a w razie potrzeby psychiatra będzie mógł wystąpić do sądu o ograniczenie praw rodzicielskich dotychczasowych opiekunów prawnych dziecka. Czasami jego leczenie będzie musiało również zostać wsparte odpowiednią farmakologią.


Pomoc psychiatryczna dla ekip ratunkowych

Ofiary różnych wojen przeżywają czasami bardzo trudne chwile, dlatego mogą wymagać otrzymania pomocy psychiatrycznej, a tylko wówczas będą mogły powrócić do normalnego i spokojnego życia. Psychiatrzy często pracują z dziećmi ocalałymi z działań zbrojnych. Ich sytuacja jest o tyle trudna, że nie tylko mogły być świadkami różnych dramatycznych zdarzeń, ale bardzo często stają się one sierotami z powodu tego, że ich rodzice zginęli w jakimś wybuchu. Ale pomoc psychiatryczna może się okazać również niezbędna dla żołnierzy i ekip ratunkowych szukających ocalałych pośród ofiar nalotów. Często taka pomoc rozłożona jest na lata i udzielana jest także na zasadzie prywatnej opieki medycznej, czasami tylko taka długotrwała opieka może być skuteczna.