Kilka mniej znanych faktów o transformatorach

netyczne wokół płynącego prądu, a w 1830 roku dokonano odkrycia indukcji elektromagnetycznej. Natomiast już w 1850 roku skonstruowano pierwsze narzędzie, które wykorzystywało indukcję elektromagnetyczną do transformowania napięć.

Kilka mniej znanych faktów o transformatorach sprzedaż używanych transformatorów

Powstanie transformatora


Kiedy powstał pierwszy transformator? Powstanie tego urządzenia jest związane z historią napięcia przemiennego, w 1820 roku odkryto pole magnetyczne wokół płynącego prądu, a w 1830 roku dokonano odkrycia indukcji elektromagnetycznej. Natomiast już w 1850 roku skonstruowano pierwsze narzędzie, które wykorzystywało indukcję elektromagnetyczną do transformowania napięć. W ciągu kilkunastu kolejnych lat zaczęto coraz bardziej ulepszać i doskonalić narzędzie zwane transformatorem, zmieniając jego budowę i wynajdując nowsze zastosowania. Tak właśnie w 1884 roku zbudowany przez braci Hopkinsów transformator posłużył jako wzór tych produkowanych dzisiaj, z zamkniętym magnetowodem, co poprawiło parametry pracy transformatora.


Ma to miejsce w rdzeniu transformatora

Podczas pracy transformatora rzeczywistego, czyli podczas przenoszenia energii z uzwojenia pierwotnego do wtórnego, tracona jest część mocy. Ma to miejsce w rdzeniu transformatora (tzw. straty w żelazie, wynikające z prądów wirowych oraz histerezy magnetycznej przy przemagnesowaniu) oraz w uzwojeniu (tzw. straty w miedzi, wynikają z oporności materiału, z którego wykonane są uzwojenia). Stosunek mocy po stronie wtórnej do mocy pobieranej przez transformator określa sprawność transformatora.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator


Transformator ? czym jest?


Transformator jest specjalna maszyna elektryczna, która służy do przenoszenia energii elektrycznej prądu przemiennego drogą indukcji z jednego obwodu elektrycznego do innego, zachowując tą samą częstotliwość prądu. Przynajmniej tyle mówi definicja tego typu urządzenia. W praktyce oznacza to po prostu przeniesienie energii elektrycznej z jednego urządzenia do drugiego, nie zmieniając przy tym częstotliwości tej energii elektrycznej. Zmianie ulega jednak napięcie elektryczne, ale nie w każdym przypadku. Innymi słowy mianem transformatora można określić urządzenie, które zmienia napięcie prądu kosztem jego natężenia. Pojęcie transformatora, jak widać, jest ściśle powiązane z fizycznymi właściwościami energii elektrycznej.