Przede wszystkim przed wejściem do pomieszczenia sauny powinniśmy dokładnie umyć i dobrze osuszyć nasze ciało.
Ponadto wchodząc do sauny nie należy mieć na sobie żadnych ubrań poza ręcznikiem. Po kilkunastu minutowej sesji, dla początkujących zaleca się nie dłużej niż 10 min, koniecznie trzeba wziąć chłodny prysznic.W końcu chodzi o to, żeby wejść do bardzo rozgrzanego pomieszczenia i się porządnie wypocić.
Są przerażeni samą myślą znalezienia się w pokoju, w którym temperatura osiąga nawet 90 stopni.Pomaga się ciału zrelaksować i odprężyć, a powtarzające się cykle ciepło-zimno eliminują napięcie mięśniowe.
Wizyta w saunie wcale nie musi się kojarzyć z czymś męczącym, ciekawym zjawiskiem jest to, że osoby po wyjściu wydawały się mieć więcej energii i ogólnie lepsze samopoczucie.
Można wyróżnić cztery podstawowe typy saun ? suchą, mokrą, parową oraz na podczerwień.
Każdą z nich charakteryzuje coś innego oraz każda jest polecana dla innej grupy ludzi. Sauna sucha, inaczej fińska, ma wilgotność od 5 do 10%, a temperatury w środku osiągają 90 stopni. Natomiast łaźnia rzymska, czyli sauna parowa, ma bardzo dużą wilgotność, aż do 65%, a temperatura sięga 65 stopni. Z kolei sauna mokra ma niższą wilgotność niż parowa, ale ma wyższą temperaturę ? ok. 80 stopni. W ostatnim wyróżnianym typie, czyli w saunie na podczerwień, skóra nie ma kontaktu z rozgrzanym powietrzem, ale z promieniami. .