Usługi geodezyjne przy budowie

łac. mappa ? obrus) ? uogólniony obraz powierzchni Ziemi lub jej części (także nieba lub...planety czy innego ciała niebieskiego), wykonywany na płaszczyźnie, w skali, według zasad odwzorowania kartograficznego, przy użyciu umowny

Usługi geodezyjne przy budowie Wszelkie usługi geodezyjne są świadczone na różnych poziomach na prawie każdym etapie inwestycji. Dlatego warto znaleźć i korzystać z usług profesjonalistów.

Słowo na dziś: Mapa

Mapa (z łac. mappa ? obrus) ? uogólniony obraz powierzchni Ziemi lub jej części (także nieba lub...planety czy innego ciała niebieskiego), wykonywany na płaszczyźnie, w skali, według zasad odwzorowania kartograficznego, przy użyciu umownych znaków graficznych. Mapa stanowi podstawowe narzędzie badań i prezentacji wyników w historii, geografii i geodezji.

Przeniesienie powierzchni ze sfery (Ziemia nie jest idealną kulą, ma nieregularny kształt geoidy, ale przy sporządzaniu mapy przyjmuje się założenie o jej kulistości, lub że jest elipsoidą obrotową) na płaską powierzchnię mapy wymaga:

zastosowania odpowiedniego rzutu, czyli odwzorowania kartograficznego,
zmniejszenia obrazu do żądanej skali,
zastosowania przyjętych znaków umownych (zobacz: legenda mapy),
uogólnienia przedstawionego obrazu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa


Technik geodeta

Technikum o kierunku geodeta to jeden z powtarzających się kierunków w wielu szkołach budowlanych. Jednak czy taka nauka ma sens, przecież to tylko wykształcenie techniczne, czyli średnie. Oczywiście, że ma!

Technikum geodezyjne świetnie przygotowuje potencjalnego geodetę do późniejszej edukacji w tym zawodzie, a jako technik może się zatrudnić na stanowisku młodszego geodety w każdej firmie geodezyjnej. Co umożliwia rozwój kariery w tym zawodzie, później wystarczy tylko pozdawać państwowe egzaminy na różne uprawnienia, oraz ukończyć studia i można być w pełni wykwalifikowanym geodetą.


Prace w geodezji

Pomiary osnów geodezyjnych, oraz pomiary podstawowych osnów grawimetrycznych i magnetycznych obejmują:

pomiary i opracowania wyników tych pomiarów w zakresie astronomii geodezyjnej i obserwacji sztucznych satelitów Ziemi,

zakładanie sieci, pomiary i opracowanie wyników tych pomiarów w zakresie grawimetrii geodezyjnej i pola magnetycznego Ziemi,

zakładanie sieci, pomiar, wyrównanie podstawowych i szczegółowych osnów geodezyjnych poziomych i wysokościowych,

prowadzenie geodezyjnego systemu informatycznego w zakresie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych,

utrzymanie w aktualności osnów geodezyjnych, grawimetrycznych 1 magnetycznych poprzez przeglądy, konserwacje i odtwarzanie punktów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Praca_geodezyjna


Kartografia

Kartografia i geodezja mają ze sobą wiele wspólnego, ponieważ obie profesje bardzo mocno bazują na mapach i je tworzą. Można powiedzieć, że geodeta to kartograf o szerszych horyzontach, oczywiście biorąc pod uwagę całość i ogół pracy w obu zawodach. Kartografia jednak zajmuje się wyłącznie mapami, jednak obecnie i geodeci i kartografowie bazują na podobnych obliczeniach i przyrządach.

Łączy je też połączenie kilku dziedzin: matematyki, geografii w różnych proporcjach. Łatwiej byłoby przekształcić geodetę w kartografia niż kartografa w geodetę, a to z powodu dodatkowych uprawnień jaki geodeta musi posiadać, żeby wykonywać swój zawód.